2021 ALCF Computational Performance Workshop

Workshop
2021 ALCF Computational Performance Workshop

Attend our virtual workshop to boost application performance and achieve computational readiness for INCITE and other ALCF allocation programs.

The 2021 ALCF Computational Performance Workshop will be hosted as an online-only event.

Join us May 4-6, 2021, for an experience designed to help you boost application performance and achieve computational readiness on ALCF systems. Participants will have an opportunity to:

  • Work with ALCF and industry professionals through collaborative online sessions
  • Participate in guided hands-on exercises
  • Benchmark and debug your application with exclusive reservations on ALCF computing systems
  • Learn how to improve utilization on Theta/ThetaGPU/Cooley and prepare for future ALCF computing resources
  • Explore advanced techniques and tools to enhance application performance and expand your data science skills
  • Prepare for a major allocation award (e.g., INCITE, ALCC, ALCF Data Science Program)

For questions or concerns, please email us at comp-perf-support@alcf.anl.gov

Workshop GitHub Repository

Agenda

Day 1, Tuesday, May 4

Topic (most sessions include a hands-on component)

Speakers

10:00-10:05am(CST) Welcome Mike Papka (CELS ALD and ALCF Director)
10:05-10:15am(CST) Onboarding, Slides Yasaman Ghadar (Argonne)
10:15-11:15am (CST) Workshop Overview Slides, Getting Started on Theta Slides and ThetaGPU Slides Chris Knight, Graham Fletcher, Corey Adams, Misha Salim (Argonne)
10:15-11:15am(CST) Overview of TAU at Breakout Room, Slides  Sameer Shende(TAU)
10:15-11:15am(CST) Overview of HPC ToolKit at Breakout Room Mark Krentel (HPCToolkit)
11:15-11:30am (CST) Break  
11:30am-12:30pm (CST) Enabling Workflows, Slides Misha Salim, Antonio Villareal, Tom Uram (Argonne)
12:30-1:00pm (CST) Lunch Break  
1:00-1:30pm (CST) Future ALCF Systems (Aurora, Polaris) Slides Scott Parker (Argonne)

1:30-2:30pm (CST)

Portability with OpenMP, Slides  Colleen Bertoni, Ye Luo (Argonne)
2:30-2:45pm (CST) Break  
2:45-3:45pm (CST) Visualizing Your Data, Slides  Joseph Insley, Silvio Rizzi, Janet Knowles, Victor Mateevitsi (Argonne)
3:45-4:15pm (CST) Allocation Programs at ALCF, Slides Katherine Riley (Argonne)
4:15-4:45pm (CST) Containers, Slides Romit Maulik, Taylor Childers (Argonne)
4:45-5:00pm (CST)  Day 1 Feedback  

Day 2, Wednesday, May 5

 
10:00-11:00am (CST) NVIDIA Ecosystem, Slides Max Katz (NVIDIA)
11:00-11:15am (CST) Break  
11:15am-12:15pm (CST) Scaling Deep Learning Applications Sam Foreman, Huihuo Zheng (Argonne)
12:15-12:45pm (CST) Lunch Break  
12:45-1:45pm (CST) Portability with Kokkos and Raja Nevin Liber, Patrick Steinbrecher, Brian Homerding (Argonne)
1:45-2:00pm (CST) Break  
2:00-2:45pm (CST) Data Transfer and Sharing with Globus, Slides 

 

Gregory Nawrocki (Globus)

2:45-3:00pm (CST) Data Transfer and Sharing with Eagle, Slides  Avanthi Mantrala (Argonne)
3:00-4:15pm (CST) Overview of VTune/Advisor, Slides  Matthew Cordery (Intel)
4:15-4:30pm (CST) Day 2 Feedback  

Day 3, Thursday, May 6

   
10:00-11:00am (CST) Profiling Frameworks, Slides  Denis Boyda, Corey Adams, Filippo Simni (Argonne)
11:00-11:15am (CST) Break  
11:15am-12:15pm (CST) Reduced Precision in TF, Torch Kyle Felker, Murali Krishna Emani, Bethany Lusch (Argonne)
12:15-12:45pm (CST) Lunch Break  
12:45-1:45pm (CST) File Systems, I/O Performance, Gordon McPheeters (Argonne)
1:45-2:00pm (CST) Break  
2:00-2:45pm (CST) MPI/Network, Slides  Sudheer Chunduri (Argonne)
2:45-3:30pm (CST) Portability with SYCL/oneAPI, Slides  Thomas Applencourt (Argonne)
3:30-4:00pm (CT) MPS/MIG Mode on A100 Murali Krishna Emani, Venkatram Vishwanath (Argonne)
4:00-4:15pm (CST) Next Steps (DD), Slides Yasaman Ghadar (Argonne)
4:15-4:30pm (CST) Day 3 Feedback and Adjourn